یکی از مهم ترین اتفاقات در هفته سوم بارداری ایجاد کیسه آب اطراف توده سلولی نوزاد می باشد. همچنین دراین هفته احتمال مثبت شدن تست بارداری بیشتر است که علت های زیادی دارد.

آگاهی یافتن در مورد اینکه جنین در هفته سوم بارداری چگونه رشد می کند و دانستن علایم بارداری می تواند کمک زیادی به زوجین در طول بارداری کند. به علاوه باعث می شود استرس ها و نگرانی هایی که مادر باردار در طول بارداری دارد, کاهش یابد. به طور کلی از هفته اول تا سوم بارداری، اسپرم تخمک را ملاقات می کند و در هر هفته اتفاق های جدیدی برای هر یک از آن ها می افتد.

راهنمای هفته سوم بارداری

تقویم بارداری

اتفاقات جالبی در ۳ ماه اول بارداری می افتد. فرآیند تخمک گذاری در حال انجام می باشد و میلیون ها اسپرم در خلاف جهت آب در حال شنا کردن به سمت تخمک ها می باشند و تنها یک اسپرم می تواند یک تخمک را بارور کند.

تغییرات بدن مادر در هفته سوم

در هفته سوم بارداری , مادر باردار ممکن است لکه بینی داشته باشد چرا که در این هفته تخمک بارور خود را در دیواره رحم جای می دهد و ممکن است از دیواره رحم خون آبه هایی به بیرون ترشح شود. این لکه بینی خیلی خفیف تر از دوره قاعدگی می باشد و در واقع یکی از اولین نشانه های بارداری محسوب می شود. اگر لکه بینی شدید و به خونریزی تبدیل شود و همراه با درد شدید در لگن باشد, مادر باردار بهتر است سریعا به متخصص مراجعه کرده و علایم را به او گزارش دهد. هرچند که این اتفاق خیلی شایع نمی باشد ولی با این وجود ممکن است نشانه بارداری خارج رحم و یا بارداری در لوله های رحم باشد که برای سلامتی جنین و مادر خطرناک است. شایع ترین علت بارداری های خارج رحمی, التهابات لوله های رحمی و عفونت در رحم , لوله های رحمی و یا تخمدان ها است.

هفته سوم بارداری

روند رشد نوزاد در هفته سوم بارداری

با مطالعات صورت گرفته مشخص شده است در تقویم بارداری هفته به هفته, که شکل ظاهری, جنسیت و حتی برخی از شخصیت های او و هوش نوزاد در زمان لقاح تعیین می شود. این اتفاق به طرز شگفت انگیزی انجام می شود و در لحظه لقاح جنس نوزاد و تمام ویژگی های ژنتیکی به ارث برده مانند رنگ چشم, رنگ مو و پوست و نوع بدن او تعیین می شود. نوزاد در حال رشد، در این مرحله تخم بارور نامیده می شود و از ۴۶ کروموزوم تشکیل شده است که ۲۳ کروموزوم او از مادر و ۲۳ کروموزوم او از پدرش است. این کروموزوم ها به تعیین جنسیت و صفاتی مانند رنگ مو و رنگ چشم و تا حدی تعیین شخصیت و هوش نوزاد, کمک می کند.

حتما بخوانید:  هفته یازدهم بارداری , تقویم بارداری هفته به هفته

پس از لقاح, توپ سلولی که به اندازه ۰.۱ میلیمتر است, از طریق لوله های رحمی حرکت کرده و خود را به دیواره رحم, جایی که بعدها جفت به آن می چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود, می رساند تا در جایی مناسب در رحم تغذیه کرده و رشد کند. این فرآیند به نام لانه گزینی شناخته می شود و در هفته سوم بارداری اتفاق می افتد. همچنین قسمتی از توپ سلولی بنام بلاستوسیست تبدیل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند. این هورمون به تخمدان ها فرمان می دهد که تخمک دیگری آزاد نکند و درنتیجه منجر به جلوگیری از خونریزی و ریزش جداره رحم شده و باعث می شود دوره قاعدگی در طول این ۹ ماه اتفاق نیفتد. همچنین این هورمون باعث می شود هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش یافته و در نتیجه تست بارداری مثبت خواهد شد.

هفته سوم بارداری

کیسه آب نیز در هفته سوم بارداری شروع به جمع شدن در اطراف توپ سلولی می کند و حفره پر از آبی را به وجود می آورد. دو قلوهای نا همسان به این صورت خلق می شوند که دو تخمک جدا گانه توسط دو اسپرم مختلف بارور شده و هر یک جنین و کیسه آب خود را دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.