دسته ها
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

خواص میوه پوملو و فواید دارویی و درمانی آن

  • شیما عنایتی
  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۶
  • ۰

میوه پوملو که در ایران به نام گریب فروت چینی شناخته شده است میوه ای از خانواده مرکبات و بزرگترین میوه در این خانواده است. خواص میوه پوملو تقریبا شبیه به میوه های این خانواده می باشد.

با شنیدن نام پوملو بلافاصله از نزدیکترین شخصی که کنارتان است می پرسید، پوملو چیست؟. پوملو نام میوه ایست در آسیای جنوب شرقی که برای مردم این منطقه از جمله هند، چین، ژاپن و … نامی آشناست. با واردات میوه پوملو به اقصی نقاط جهان از جمله ایران، بهتر است با خواص میوه پوملو آشنا شویم. میوه پوملو بزرگترین میوه از خانواده مرکبات است و در ایران با نام گریپ‌فروت چینی نیز شناخته می شود.

خواص میوه پوملو را بشناسیم:

میوه جدید پوملو

منشأ میوه پوملو از جزایر هند و مالزی می باشد. پوملو از خانواده سدابیان، جزء مرکبات و شبیه به گریپ فروت می باشد اما از آن بزرگتر است. در واقع بزرگترین میوه در مرکبات به شمار می آید. پوست این میوه، حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر قطر دارد و رسیده آن به رنگ های سبز، زرد و  رنگ هایی بین این دو می باشد. گوشت پوملو اغلب به رنگ زرد است اما انواع صورتی و قرمز آن نیز به ندرت یافت می شود. پوست و گوشت میوه پوملو هردو قابل استفاده است. پوست پوملو شیرین است و معمولا در تهیه انواع دسرها، شیرینی ها و همچنین مارمالاد استفاده می گردد. گوشت پوملو نیز با اینکه کم آب تر و سفت تر از گریپ فروت است اما مزه شیرین و قابل توجهی دارد البته انواع ترش آن نیز یافت می گردد.

پوملو چیست

میوه پوملو به نوبه خود دارای ویتامین ها و املاح و مواد معدنی است که هر کدام خاصیت غیر قابل انکاری دارند که  تاثیر آن ها روی بدن شناخته شده است از جمله:

ویتامین A :

ویتامین A در میوه پوملو موجب تقویت قوه بینایی و در بهبودی سریع زخم ها موثر است.

ویتامین B :

از دیگر خواص میوه پوملو وجود ویتامن B در آن است که موجب تقویت قوای بدنی و موثر برای ضعف عمومی بدن است.

ویتامین C :

موجب رشد و ترمیم بافت های بدن، بهبودی زخمها و کاهش اثرات زخم روی پوست می باشد و در ترمیم بافت های استخوانی و شبه استخوانی ( غضروف ) موثر است. ویتامین C موجود در میوه پوملو چندین برابر پرتقال می باشد.

خواص میوه پوملو

  املاح معدنی فسفر، پتاسیم، فیبر، آنتی اکسیدان:

  • فسفر عنصری مهم در فرآیند متابولیسم ( تجزیه مواد و آزاد کردن انرژی آن ها ) چربی ها و نشاسته ها برای تامین توان و نیروی بدنی است.
  • پتاسیم در کنترل فشار خون موثر است و موجبات شادی و تحرک شما را فراهم می آورد، به طوری که کمبود آن سبب ضعف ماهیچه ها و اعصاب می گردد.
  • فیبر ها عاملی موثر در سلامت دستگاه گوارش محسوب می شوند.
  • با توجه به اینکه ویتامین C خود یک آنتی اکسیدان محسوب میشود، میوه پوملو علاوه بر آن دارای آنتی اکسیدان های بیشمار دیگری است که با توجه به نقش ضروری آن در بدن، سلامت شما را تضمین می کند. اغلب بیماری های شایع از کمبود آنتی اسیدان ناشی می شوند.

میوه پوملو چیست

بیو فلانویید

این ماده که به ویتامین P معروف است و در پوست میوه پوملو موجود است، در حفاظت از رگها و ممانعت از تصلب شرایین ( سخت شدن رگ ها ) موثر است. همچنین سبب جوان سازی و شادابی پوست می گردد.

میوه پوملو

تمامی این مواد مغذی در میوه پوملو موجود است البته این مواد و ویتامین ها در اغلب میوه های خانواده مرکبات موجود می باشند و شما با استفاده از هریک از این میوه ها سلامتی خود و خانواده تان را تضمین می کنید. آشنایی با میوه پوملو و خواص میوه پوملو بهانه ای برای آشنایی با خواص سرشار خانواده مرکبات در این مطلب بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.