قرص زولپیدم دارویی آرام بخش و خواب آور است که می توان افراد را قبل از قرار گرفتن تحت عمل جراحی کمی آرام نمود. در این مقاله با اطلاعات دارویی و عوارض جانبی این قرص در خدمت شما مخاطبان عزیز می باشیم.

یکی از انواع داروهای خواب آور و آرام بخش قرص زولپیدم می باشد که موجب برقراری تعادل مواد شیمیایی موجود در مغز انسان می شود که در صورت عدم ایجاد تعادل موجب بی خوابی می شوند. اغلب پزشکان برای درمان بی خوابی فرد بیمار این قرص آرام بخش را تجویز می کنند. این دارو در حقیقت برای افرادی که برای به خواب رفتن با سختی و دشواری روبه رو می شوند کاربرد دارد.
از آن جایی که این قرص می تواند بر روی مغز انسان اثر آرامش بخشی بگذارد و ممکن است در انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند تداخل ایجاد کند بهتر است که در مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد. این دارو زمان شروع و آغاز خواب را کوتاه می کند و در مقابل مدت خواب را طولانی و خواب را عمیق می کند. در ادامه با اطلاعات دارویی و عوارض این قرص آشنا خواهید شد.

عوارض داروی زولپیدم

کاربردها و عوارض قرص زولپیدم

افرادی که مبتلا به بیماری بی خوابی هستند برای درمان بی خوابی در صورت استفاده از این دارو باید مراقب انجام کارهای خود باشند و نباید از این قرص بیشتر از ۷ روز استفاده کنند. این دارو را باید زمانی مورد استفاده قرار داد که برای خواب حاضر شده باشید زیرا این قرص بسیار سریع عمل کرده و ممکن است بیماری را که از این دارو استفاده می کند در هنگام انجام کاری به خواب فرو ببرد. از آن جایی که قرص زولپیدم لاکتوز دارد در صورت داشتن حساسیت به لاکتوز از مصرف این دارو خودداری نمایید.

آشنایی با کاربردهای زولپیدم

موارد مصرف

این دارو یک داروی خواب آور بوده و در بزرگسالان و افراد بالغ برای درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد که درمان بی خوابی مهم ترین کاربرد آن نیز به شما می رود

نحوه و مقدار و زمان مصرف

بهتر است قبل از استفاده از این قرص به محتویان و اطلاعات دارویی داخل جعبه توجه ویژه ای داشته باشید. این دارو را در مدت زمان کوتاهی قبل از خواب استفاده نمایید. در هنگام استفاده از این دارو بهتر است معده خالی باشد و آن را به همراه یک لیوان آب مصرف کنید. مقدار مصرفی این دارو به سن، مشکلات خواب و جنس بستگی دارد اما مصرف بیش از یک میلی گرم از این دارو به افراد بیمار توصیه نمی شود. قطع ناگهانی این دارو امکان دارد که باعث سندرم ترک شود. گرگرفتگی، استفراغ، نامنظم شدن خواب و تهوع از نشانه ها و علائم سندرم ترک می باشند. این نشانه ها بیشتر در افرادی که به طور طولانی مدت از قرص زولپیدم استفاده نموده اند نمایان می شوند.

مصرف داروی زولپیدم در دوران بارداری و شیردهی

نوزاد متولد شده از مادری که طولانی مدت از این دارو استفاده کرده است ممکن است پس از متولد شدن تا سه ماه علائم سندرم ترک را نشان دهد که علائمی همچون بی اشتهایی، تشنج، گریه و بی قراری بعضی از نشانه های سندرم می باشند. به خانم هایی که از این دارو استفاده می کنند و قصد باردار شدن را دارند توصیه می کنیم تا با پزشک خود مشورت نمایند. علاوه بر این داروی زولپیدم ممکن است از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود پس بهتر است که قبل از مصرف این موارد را به پزشک خود بگویید.

اطلاعات دارویی قرص زولپیدم

تداخل دارویی

داشتن تداخل دارویی برای این مهم می باشد که ممکن است میزان اثربخشی قرص زولپیدم را کاهش و یا افزایش دهد. بنابراین باید پزشک خود را از مصرف سایر داروهای خود نیز آگاه کرد.

عوارض جانبی داروی زولپیدم

این قرص نیز همانند هر داروی دیگری می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که در صورت بروز علائم و عوارض باید به پزشک مراجعه نمایید. این عوارض عبارتند از :

 • گیجی
 • توهم
 • افکاری همانند خودکشی
 • کم شدن حافظه
 • تغییر در میزان بینایی
 • افسردگی غیر معقول
 • تغییر در نوع ضربان قلب
 • تغییر در خلق و خوی

نکات و توصیه های مهم این دارو

 • در صورت داشتن سابقه حساسیت دارویی به این قرص و یا داروهای مشابه آن باید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • کودکان و سالمندان از مصرف این دارو خودداری نمایند زیرا این گونه از رده های سنی به این دارو حساسیت بیشتری دارند.
 • بهتر است که قبل از استفاده از این دارو پزشک را از بیماری های خود مانند بیماری کبدی، کلیوی، مشکلات ریوی، تشنج، افکار خودکشی و افسردگی مطلع سازید.

کاربردها و عوارض قرص های زولپیدم

در این مقاله با اطلاعات دارویی و عوارض قرص زولپیدم آشنا شدید. پیشنهاد می کنیم که در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع داروها به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.