از پماد موپیروسین برای درمان بیماری های پوستی خاص مانند زرد زخم استفاده می شود. این پماد موجب توقف رشد باکتری های خاص پوستی می شود. در این مطلب عوارض و کاربردهای این پماد را بررسی خواهیم کرد.

زرد زخم یک بیماری پوستی و عفونت باکتریایی می باشد که لایه های سطحی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. این عفونت پوستی اغلب در بازوها و پاها و پوست صورت تشکیل می شود که علت این بیماری وجود باکتری های “استافیلوکوکی‌” یا “استرپتوکوکی‌” در لایه های سطحی پوست می باشد. از این رو برای درمان این بیماری از پماد موپیروسین استفاده می شود.

زرد زخم اغلب به صورت عفونت تاول های پوستی که در اطراف دهان ایجاد می شود ظاهر می گردد. این تاول ها دارای سوزش و خارش خاصی می باشند که با لمس آن ها به قسمت های دیگری از بدن انتشار می یابند که این عفونت ها می توانند به افراد دیگری نیز انتقال پیدا کنند. بیماری پوستی زرد زخم می تواند در همه سنین رخ دهد اما در کودکان و شیرخواران شایع تر می باشد. در ادامه با عوارض و کاربردهای موپیروسین که پمادی برای رفع این بیماری می باشد در خدمت شما دوستان عزیز می باشیم.

کاربردها و عوارض پماد موپیروسین

آشنایی با اطلاعات دارویی پماد موپیروسین

بیماری زرد زخم از انواع بیماری های عفونی پوستی می باشد که اغلب در کشورهای در حال توسعه دیده می شود. عامل به وجود آمدن این بیماری در کشورهای غربی “استافیلوکوک طلائی” و در کشورهای توسعه یافته “استرپتوکوک” می باشد که عفونت “استافیلوکوک طلائی” شایع ترین نوع باکتری برای عفونت های پوستی می باشد. پماد موپیروسین برای درمان این نوع بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان زرد زخم با پماد موپیروسین

مکانیسم اثر

این پماد موجب اتصال به آنزیم ایزولوسیل ترانسفر–RNA شده و مانع سنتز پروتئین به وسیله باکتری می شود.

مقدار و موارد مصرف

این پماد برای درمان بیماری پوستی زرد زخم مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار مصرفی آن در بزرگسالان و کودکان با هم متفاوت می باشد. در بزرگسالان روزانه ۳ مرتبه پماد را روی محل زخم بمالید و در کودکان نیز روزی ۳ مرتبه اما به مقدار کمتر باید آن را مورد استفاده قرار داد.

عوارض جانبی

استعمال داروی موپیروسین ممکن است با عوارض جانبی زیر همراه باشد:

  • پوست : احساس سوزش و خارش، خشکی، التهاب، افزایش ترشح از زخم و اریتم 
  • دستگاه گوارش : تهوع

 تداخل دارویی

این پماد با داروی کلرا مفنیکل تداخل داشته و همچنین از مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید.

موارد احتیاط

افرادی که دارای یکی از مشکلات زیر می باشد باید از موپیروسین با مشورت با پزشک استفاده نمایند.

  • بیمارانی که در عملکرد کلیه های آن ها اختلال وجود دارد.
  • بیمارانی که دچار سوختگی شده اند.

کاربردهای پماد موضعی موپیروسین

هشدار

از مصرف پماد موپیروسین بر روی زخم بستر و یا زخم های باز جراحی خودداری نمایید زیرا باکتری ها خیلی سریع می توانند نسبت به این دارو مقاوم شوند.

نکات مهم و قابل توصیه

  • از تماس دارو با چشم ها خودداری نمایید.
  • قبل از استفاده از دارو محل زخم را شسته و خشک کنید و سپس مقدار کمی از پماد را روی زخم زده و آن را به آرامی پخش نمایید.
  • پماد موضعی موپیروسین کاربردی برای چشم ندارد.
  • مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است عفونت های ثانویه را به همراه داشته باشد.

شرایط نگهداری

این پماد را باید در دمای اتاق نگهداری کرده و از یخ زدگی آن خودداری نمایید همچنین دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

آشنایی با پماد موپیروسین

در این مطلب اطلاعات دارویی پماد موپیروسین را مطالعه نمودید و با عوارض و کاربردهای آن آشنا شدید. شما مخاطبان عزیز می توانید در صورت تمایل برای آشنایی با سایر داروهای دیگر به بخش اطلاعات دارویی مجله آرگا مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.