افزایش هوش کودک می تواند اکتسابی باشد و با تمرین ها و مهارت هایی هوش کودکان را افزایش داد. تغذیه و ورزش دو عامل تاثیر گذار در این زمینه می باشند. همچنین والدین نقش موثری در افزایش هوش کودک خود ایفا می کنند.

همه افراد غالبا دوست دارند فرزندانی داشته باشند که از هوش زیادی برخوردارند. اگرچه اکثر افراد توانایی هوش را ذاتی می دانند، با این حال روش های زیادی وجود دارد که باعث افزایش هوش به خصوص در کودکان می شود. داشتن برنامه ریزی هایی درجهت افزایش هوش،  از همان دوران قبل بارداری می تواند تاثیر زیادی در هوش کودک داشته باشد.

روش های تمرینی و غذایی افزایش هوش کودکان

۱- تحرک و بازی

عملکرد مغز و هوش کودکان

والدین بهتر است از همان کودکی، ورزش کردن را به کودک آموزش دهند. ورزش کردن و تحرک بدنی علاوه بر اینکه باعث تخلیه انرژی کودک می شود, سلامتی جسمی او را نیز تضمین خواهد کرد. ورزش کردن کودکان در دوران دبستان، می تواند باعث کاهش استرس و اضطراب آن ها شده و تمرکز آن ها افزایش دهد. برای داشتن هوش بیشتر یادگیری مهارت تمرکز بسیار مهم است. یکی از ورزش هایی که برای کودکان زیر ۵ سال در زمینه افزایش هوش، بسیار توصیه می شود شنا کردن است. بررسی ها نشان داده است کودکانی که زیر ۵ سال آموزش شنا دیده اند در مقایسه با دیگر کودکان سریع تر از مرحله کودکی به مرحله آموزشی می رسند و توانایی یادگیری در آن ها زیادتر است.

۲- شیر مادر

هوش کودکان و شیر مادر

بررسی ها نشان داده است کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند نسبت به کودکانی که از شیر مادر محروم هستند، حدود ۷ درصد باهوش تر می باشند. تغذیه مادر در دوران بارداری و استفاده از مواد غذایی که در تکامل مغز جنین تاثیرگذار است، می تواند هوش کودکان را افزایش دهد.

۳- موسیقی

افزایش هوش کودکان

یکی از روش های افزایش هوش به خصوص در کودکان ۶ تا ۱۱ ساله، آموختن موسیقی به آن ها  است. یادگرفتن موسیقی علاوه بر اینکه خود یک هنر است، می تواند قدرت مغز را افزایش داده و منجر به افزایش هوش کودکان شود.

۴- صبحانه

صبحانه یکی از وعده های مهم غذایی است که به همه افراد در همه سنین توصیه می شود این وعده را حفظ کنند. خوردن صبحانه کافی کودک، می تواند ضریب هوشی او را افزایش دهد و یکی از روش های افزایش هوش کودکان به شمار می رود.

۵- حرف زدن

حرف زدن با کودک از همان دوران بارداری و جنینی اهمیت دارد. در صورتی که والدین با کودک بیشتر صحبت کنند،داده ها و اطلاعات کودک افزایش یافته و در نتیجه باعث می شود یادگیری کودک سریع تر شود و تکلم کودک سریع تر اتفاق می افتد. به همین دلیل توصیه می شود مادران از همان دوران بارداری با جنین خود صحبت کرده و حتی برای او داستان تعریف کنند و این روند را تا کودکی ادامه دهند تا هوش کودک تقویت شود.

۶- ماساژ

تحقیقات نشان داده است والدینی که کودکان خود را از همان نوزادی ماساژ می دهند، رشد مغزی آن ها بسیار افزایش می یابد.

بازی های موثر در هوش کودک

علاوه بر موارد فوق، موارد دیگر بسیار هستند که بر هوش کودک تاثیر گذارند از جمله آن ها می توان به بازی های فکری اشاره کرد که به منظور افزایش هوش کودکان در همه سنین وجود دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.